Профилактика ОРВИ у детей дошкольного возраста: болезнь проще предотвратить, чем вылечить!

ОРВИ — самый распространенный диагноз, который врачи ставят дошкольникам. Иммунная система детей до 7 лет еще не работает в полную силу, поэтому они особенно восприимчивы к инфекциям. Вирусы подстерегают повсюду: на улице, в транспорте, в магазинах, в детском саду и даже дома, если болеет кто-то из членов семьи. Как же помочь ребенку остаться здоровым, когда все вокруг чихают и кашляют? Правильная профилактика ОРВИ у детей дошкольного возраста решит проблему!

Что есть, чтобы не болеть? Продолжить чтение

Рекомендации учителя-логопеда родителям детей зачисленных на логопедический пункт

Общие рекомендации:

• Систематически и аккуратно выполняйте с ним домашнее задание.
  • Занимайтесь ежедневно или через день в доброжелательной, игровой форме.
  • Соблюдайте точность и поэтапность выполнения заданий.
  • Постепенно усложняйте требования к речи ребенка. Продолжить чтение

Кэскил сонуннара

“Радуга творчества” диэн II-с Бүтүн Россиятааҕы творческай оҕо  күрэҕэр  биһиги бөлөхтөн Сивцева Анжелика, Лукина Амелия айылҕа матырыйаалларыттан оҥорбут оҥоһуктарынан кэтэхтэн кыттыыны ыллылар. Кинилэр “Күһүҥҥү тыа” уонна “Ёжик кыһыҥҥа бэлэмнэнэр” диэн үлэлэрэ I степеннээх дипломунан бэлиэтэннилэр.

Иитээччи Васильева М.  И.
9145BECB-DC2F-49D7-9556-5C14206708C5

Кэскил сонуннара

Алтынньы 23 күнүгэр “Кэскил” бөлөххө “Ийэҕэ махтал”нэдиэлэни түмүктээһиҥҥэ, төрөппүт Алена Юрьевна кэлэн, “Кыһын” тиэмэҕэ маастар-кылаас көрдөрдө. Оҕолордуун лабаалары кырааскалаан, кыһыҥҥы кырыарбыт “мастары” уонна оҕолор сөбүлүүр мультиктарын геройдарын сыһыаран, афиша онордулар. Ырыа ыллаан, хоһоон ааҕан эҕэрдэлээтилэр, бэлэхтэрин туттардылар.

Иитээччи Жерготова А.И.

0E3C1DC9-9293-4553-9E7B-5DA2D4441C6D

Адаптация. Что это?

При поступлении в дошкольное образовательное учреждение все дети проходят через   адаптационный процесс.

Адаптация- от лат. «приспособляю» – это сложный процесс приспособления организма, который происходит на разных уровнях: физиологическом, социальном, психологическом. Продолжить чтение

Үрүмэччи сонуннара

Алтынньы 22 күнүгэр “Урумэччи” белеххе тереппут, Степанова Ирина Владимировна, Снежана ийэтэ олус интэриэһинэй уруһуйу уруһуйдатта. Файл, маркер, гуашь, полиэтиленовай шаблон туһанан оҕолор дуоһуйа уруһуйдаатылар. Тумугэр фонаригынан араас уеннэри-кейуурдэри ойуурга кердеен булан уердулэр-кеттулэр.

Бу нэдиэлэ олус интэриэһинэйдик, кехтеехтук ааста. Оҕолорбут билиилэрэ – керуулэрэ, интэриэстэрэ  эбиллибитэ, кэҥээбитэ, сайдыбыттара буолуо дии саныыбыт. Кэлэн мастер-класс ыыппыт, кыттыыны ылбыт тереппуттэрбитигэр махталбытын тиэрдэбит. Өссе да эһигиттэн элбэҕи куутэбит.

иитээччи Григорьева Светлана Анатольевна

IMG-20191025-WA0069 IMG-20191025-WA0070

“Үрүмэччигэ”

Туустаах тиэстэнэн бугун “Улитка” онордубут. Тиэстэни уунан бэйэ бэйэтигэр сыһыарарга, мэһийэргэ үөрэннибит, кырааскалаатыбыт. Маастар-кылааһы Сахая Ивановна, Саян ийэтэ кэлэн ыытта. “Үрүмэччи” бөлөх оҕолоро уонна иитээччилэрэ эдэр ийэ5э махталбытын тиэрдэбит.

иитээччи Аргунова М.Г.

20191025_111618 20191025_111727 20191025_112311

Семинар-практикум «Мой ребёнок – мой лучший друг»

3597373a-0647-4d76-be3a-c96e01e1352c

24 октября педагоги-психологи ДОУ провели семинар-практикум с элементами тренинга «Мой ребёнок – мой лучший друг» Целью семинара было улучшение детско-родительских отношений.Родители прослушали мини-лекцию, проработали упражнения на активное слушание, безусловное принятие ребенка, выполнили релаксационное упражнение , вспомнили своё детство, прочувствовали как воспринимают ту или иную ситуацию дети, обсуждали проблемы и пути их решения. Благодарим родителей за активное участие.Радует, что наши родители интересуются психологией, педагогикой, а самое главное- любят своих детей.

Турантаева А.Н.

“Ойуулаах оҕуруо” куруһуок сонуннара.

Быйыл биһиги куруһуокпутугар уһуйааммыт үс бэлэмнэнии бөлөҕүттэн 10 кыыс баҕаларын биллэрэннэр үһүс сылын дьарыктанабыт. Былырыын саас саҕалаабыт “Бэйбэрикээн эмээхсин” саха норуотун остуоруйатынан оҥоһуллубут хартыынабытыгар оҕуруону уонна мозаиканы дьүөрэлээн араама инкрустациялаан оҥоро сылдьабыт. Оҕолор оҕуруонан дьарыктаналларын ахтан кэлбиттэрэ көстөр, үөрэн-көтөн астынан дьарыктаналлар. Улаатаннар оҥоһуктарын кыһаллан, кичэйэн үлэлиир буолбуттар. Пластилин, килиэй олоҕор оҥоһуктарбытын быйылгы сылга оҥоро үөрэниэхпит. Айар, толкуйдуур дьоҕурдара, өҥү дьүөрэлииллэрэ уонна тарбахтарын былчыҥнара сайдыа.

Куруһуок салайааччыта Аргунова Марфа Григорьевна.

“Үрүмэччигэ” мастер-класс

Бүгүҥҥу киэһэбитигэр “Үрүмэччигэ” эмиэ интэриэһинэй маастар-кылаас буолан ааста. Сарыалбыт ийэтэ Айталина Петровна куукулаҕа хайдах быһан таҥас тигиллэрин билиһиннэрдэ. Биһиги бөлөх кыргыттара ийэлэринээн кэлэн малярнай скотч көмөтүнэн хайдах лекало быһыллар ньыматын билистилэр, сэргээн үөрэннилэр. Дьиэлэригэр баран иистэниэх буолан астынан, уерэн-кетен тар5астылар.

иитээччи Аргунова М.Г.

20191024_155429 20191024_155521